Hambaemaili kahjustused ja selle tugevdamise võimalused
Hambaemail on meie hammaste kaitsekiht, mis on looduse poolt ette nähtud vastu pidama igapäevasele närimisele, hammaste harjamisele ja üldisele suuhügieenile.
Mitmed tegurid võivad hambaemaili jäädavaid kahjustusi põhjustada, seega vajab hambaemail tähelepanu ja hoolt. Selles blogipostituses uurime, mis hambaemaili kahjustab ja mida teha puhkudel, kui hambaemail on juba kahjustunud.
Hambaemailil on oluline osa hammaste tervises
Hambaemailil on hammaste tervises suur roll – see on keha kõige kõvem kude, mis toimib nagu kaitsekiht. Email kaitseb hambasisemust bakterite, hapete ja teiste kahjulike ainete ning mehhaaniliste kahjustuste eest.
Hambaemail koosneb mineraalidest (sealhulgas hüdroksüapatiidist), mis tagavad selle tugevuse ja vastupidavuse.
Hambaemaili põhiülesanne on kaitsta hamba sisemuses olevat närvi kahjustuste eest. See toimib nagu barjäär hambaaukude tekkimise vastu, takistades bakteritel ja hapete jõudmist hamba sügavaimatesse kihtidesse. Seega on see peamine kaitsemehhanism, mis hoiab hammaste üldist tervist ja aitab ennetada kahjustusi.
Kahjustatud või õhuke emailikiht võib suurendada hammaste tundlikkust ja valu.
Mis kahjustab hambaemaili?
Hambaemail kaotab ajaga osa oma mineraalsest koostisest. Email laguneb, see muutub õhemaks ja selle kaitsefunktsioon nõrgeneb. Peamine põhjus, miks hammaste kaitsekiht nõrgeneb ehk toimub hambaemaili demineraliseerumine, on kaariese teke ja muud hambahaigused.
Hambaemaili lagunemise põhjuseid on mitmeid näiteks gaseeritud jookide liigtarbimine, sidrunivesi, keemiliste ainetega kokkupuutumine, reflukshaigus, mehaanilised kahjustused (nt hammastega pakendite avamine), puudulik suuhügieen, liigne fluor, teatud ravimid jne.
Hambaemaili nõrgendavad peamiselt:
- Hambaaugud – suus olevad bakterid toituvad suhkrust ja toodavad happeid, need omakorda võivad hambaemaili pehmendada ja põhjustada hammastes aukude teket;
- Trauma – hammastele suunatud füüsiline jõud võib põhjustada lõhesid, pragusid, hambaemaili purunemist;
- Halb suuhügieen – ebapiisav hambapesu ja hambaravi võivad luua soodsad tingimused bakterite kasvuks, mis omakorda kahjustab hambaemaili;
- Hambaemaili erosioon – happelised joogid, söögid (näiteks kohv, õun, õunamahl jms) võivad põhjustada emaili erosiooni, kus hambaemail hakkab tänu happele mineraale kaotama;
- Liiga kuumad ja külmad joogid, söögid – võivad põhjustada hammaste liigset tundlikkust;
- Hammaste liigne kulumine – liigne surve hammastele närimisel või hambapesu ajal (abrasiivne kulumine) võib põhjustada hambaemaili kulumist.
Eriti kahjulik on pärast kohvi (happeliste jookide) joomist pesta hambaid hambaharjaga, kuna mehhaaniline harjamine kahjustab juba happelises keskkonnas olevat hambaemaili veelgi rohkem. Pärast kohvi joomist piisab vaid suu loputamisest leige veega.
Nimekiri hambaemaili nõrgestavatest ja lõhkuvatest teguritest on pikk, seega on oluline olla teadlik oma suuhügieenist ja hammaste tervisest. Külasta vähemalt korra aastas professionaalset hambaarsti lähimas Maxilla hambakliinikus.
Nipid, kuidas ennetada hambaemaili kahjustumist:
- Hoia happelisi sööke, jooke võimalikult vähe aega suus
- Ära söö liiga tihti
- Pärast söögikorda loputa hambaid leige veega
- Tarbi happelisi jooke kõrrega
- Pärast happeliste söökide, jookide tarbimist ära pese kohe hambaid
Peamised tegurid, kuidas kaitsta oma hambaemaili
- Regulaarne hügieen – Pese hambaid vähemalt kaks korda päevas hambapastaga, mis sisaldab fluoriidi või taolise funktsiooniga ainet. Fluoriid aitab tugevdada hambaemaili ja kaitsta seda hambaaukude eest.
- Tervislik toitumine – Toitumine mängib olulist rolli hammaste tervise säilitamisel. Vältida tuleks liigseid suhkruid ja süsivesikuid, mis võivad põhjustada hambaemaili kahjustusi. Samuti tuleks peale söömist või suhkrurikaste jookide joomist oma suud veega loputada.
- Regulaarsed hambaarsti külastused – Hambaarsti regulaarsed kontrollid ja professionaalne puhastus aitavad avastada ja ennetada võimalikke probleeme hambaemailiga varakult.
- Hambaemaili tugevdavad tooted – Lisaks tavapärasele hügieenile võib kasutada hambaemaili tugevdavaid tooteid, nagu fluoriidil põhinevad suuveed või geelid.
- Hammaste kaitse ekstreemsetes olukordades – Kui osaled sporditegevustes või harrastad tegevusi, mis võivad põhjustada hammaste vigastusi, kanna hammaste kaitsevahendeid, nagu näiteks spordikaitsemaskid.
Hambaemail on suu tervises väga oluline. Emaili tugevus ja vastupidavus määrab suuresti ära, kui hästi suudad hoida oma hambaid aastate jooksul tervetena. Seetõttu on oluline mõista hambaemaili tähtsust ning säilitada hambaemaili olemasolu külastades regulaarselt hambaarsti ja hoolitsedes igapäevaselt enda suuhügieeni eest.
Kas hambaemaili on võimalik taastada?
Kui hambaemail on kahjustunud saab seda hambaarsti juures tugevdada protseduuriga, mida nimetatakse remoteraapiaks. Hambaemail ei ole võimeline päris taastuma (nt vastusena kulumisele) kuna see ei sisalda elusrakke. Hambaemail sisaldab kõrges koguses mineraale, ülejäänud osa moodustavad vesi ja orgaaniline aine. Peamine mineraal on hüdroksüapatiit. Email ei sisalda kollageeni erinevalt dentiinist ja luukoest. Seega hambaemail päris ei taastu, vaid pigem saab seda tugevdada. Suuremaid defekte nt kiiludefektid on võimalik korrigeerida, aga need taastatakse juba täidistega.
Remoteraapia ehk hambaemaili remineraliseerimine on protseduur, mille käigus tugevdatakse hambaemaili.
Remoteraapia ei ole mõeldud ainult hambaemaili nõrgenemise raviks, vaid ka probleemi ennetamiseks. Lisaks hambaemaili kaitsemisele, niisutab remoteraapias kasutatav kreem ka suulimaskesta. Protseduur on lihtne, valutu, tõhus ja meeldiva maitsega.
Remoteraapia on samasugune enesehooldusvahend nagu näokreem või toidulisandid. Näiteks kui paned kreemi nahale, et see oleks särav ja pehme või võtad vitamiine organismi turgutamiseks, siis remoteraapia tugevdab hambakreemis olevate mineraalide ja teiste komponentidega sinu hambaid.
Kui hambal on aga algne kaaries, ehk kui kahjustus pole sügavamal kui 1/3 dentiinist, siis võib abi olla ICON tehnoloogial kaarieseravist. ICON katab hambapinnal esinevad kahjustused, mis ilmnevad värvimuutustena ehk varajases kaariese staadiumis. Loe lähemalt, mis on ICON ravi ja millal selle kasutamine näidustatud on.
Remoteraapia kasulikkus
Remineraliseerimine ehk remoteraapia kombineeritakse sageli hambakivi eemaldamise ja soodapesu või hammaste valgendamisega. Pärast remineralisatsiooni hammaste tundlikkus ja kaariese tekkerisk väheneb. Remineraliseerivat ravi tuleks läbi viia mitte ainult hammaste kõrge tundlikkuse korral, vaid ka kaariese ennetamiseks.
Remineraliseerimise ehk remoteraapia eelised:
- kaariese eest kaitse ja ennetamine
- hammaste ülitundlikkuse vähendamine
- valgete laikude eemaldamine hambaemaililt (sobib ka ICON ravi)
- annab hambapinnale loomuliku sära
- suuõõne mikrofloora normaliseerimine
Uuri lähemalt, mis puhkudel on hammaste remineraliseerimine soovitatud ja mida remoteraapia protseduur endas täpsemalt kujutab.
Kokkuvõte
Hambaemaili kahjustused võivad tekkida mitmesugustel põhjustel, kuid selle õigeaegne avastamine ja ravi aitavad ära hoida suuremaid probleeme.
Hambaarsti regulaarsed külastused on olulised, et hinnata hambaemaili tervist ja vajadusel võtta tarvitusele meetmed selle tugevdamiseks.
Suuhügieeni õige järgimine, hammaste regulaarne kontroll ja teadlikkus hammaste õigest hooldusest on võtmetegurid, mis aitavad säilitada tugevat ja tervet hambaemaili ning tagavad ilusa naeratuse.
Kui sul on aga kahtlus, et sinu hambad vajavad hambaemaili tugevdamist, siis broneeri aeg lähimasse Maxilla hambakliinikusse ja uuri remoteraapia kohta lähemalt.