Millised on tüüpilised müüdid, mis hambaraviga seotud on?
Hambaarsti juurde peaks minema üksnes valu või mõne muu probleemi korral
Kõige enam ja sagedasemalt levinud müüt. Hambaarsti juures kontrollis peaks käima regulaarselt. Ka siis, kui ei esine ühtegi kaebust ning enda hinnangul on hammaste seisukord hea. Tihti ei anna väikesed hambaaugud endast valu ega tundlikkusega märku enne, kui need tõsisemateks muutuvad. Lisaks oskab hambaarst märgata igemehaiguste tunnuseid enne sümptomite ilmnemist. Regulaarne hambaarstil käimine aitab väga paljusid probleeme ennetada.
Hambaniiti tuleks kasutada ainult siis, kui söömise järgselt on jäänud mõni toidujäänus hammaste vahele
Tegelikkuses peaks muidugi hambaid niiditama regulaarselt ja igapäevaselt. Kuigi hambaniit on tõhus viis lõksu jäänud toiduosakeste eemaldamiseks hammaste vahelt, pole see hambaniidi kasutamise ainus põhjus. Niiditamine eemaldab hammaste vahelt hambakatu, mis põhjustab igemepõletikke, igemehaigusi ning mis võib omakorda viia hammaste lagunemiseni ja halvimal juhul ka kaotuseni. Seega hambaniiti peaks kasutama ikkagi iga päev, mitte ainult siis, kui toit hammaste vahele kinni on jäänud.
Veritsevad igemed ning igemehaigused on tavapärane nähtus
Kuigi veritsevad igemed võivad olla ka liiga tugeva harjamise tulemuseks, peaks ka sel juhul hambaarsti poole pöörduma. Sellisel juhul õpetab arst õiget hammaste harjamise tehnikat. Veritsevad igemed ei ole normaalne nähtus. Gingiviit on igemehaiguse esimene staadium ja seda saab korrigeerida üksnes õige ravi ja korraliku suuhügieeniga. Ravimata jätmise korral muutub see periodontiidiks, mis on tõsine igemehaigus mis võib lõppeda hammaste väljalangemisega.
Hambaniidi kasutamine muudab tagasitõmbunud igemete seisukorda halvemaks
Hammaste korralik ja regulaarne niiditamine mõjutab hammaste ja igemete seisukorda ainult positiivselt. Seega võib hambaniidi kasutamine omada taandunud igemete puhul hoopis vastupidist toimet. Hambaniit puhastab toiduosakesed ning eemaldab bakterid. Niiditamine hoopis väldib parodontiidi tõttu taandunud igemete korral edasiste kahjustuste tekkimist.
Hammaste ja suu tervis ei ole seotud ülejäänud kehaga
Inimese suutervis on tugevalt seotud kogu organismi tervisliku seisundiga. Suus olevad põletikud võivad mõjutada südame- ja veresoonkonda, tekitades südamelihasepõletikku või tõstes infarkti saamise tõenäosust. Samasugune seos esineb ka teistpidi. Suu limaskesta muutused võivad vihjata soolestikuprobleemidele.
Näiteks kroonilise igemepõletiku korral võib iga hambapesuga sattuda suus olevaid baktereid vereringesse ehk tekkida baktereemia. See omakorda toob kaasa süsteemse põletikulise reaktsiooni. Kui jätta igemepõletik ravimata, muutub bakterite esinemine veres pidevaks ja soodustab veresoonte lubjastumist. Eelkõige mõjutab see südame tervist, kuid võib avaldada mõju ja kahjustada ka teisi organeid.
Kõige rohkem hambaid kahjustav toit on suhkur
Tegelikkuses kahjustab hambaid aga hoopis vale ja ebapiisav suuhügieen. Tärklise- ja suhkrurikkad toiduained tekitavad hammastele nö “happerünnaku”. Pärast happeliste toiduainete söömist ja vedelike joomist, peaks suud loputama veega ja neutraliseerima näiteks suuvee, närimiskummi või tüki kõva juustuga. Mitmed uuringud on näidanud, et närimiskummides sisalduv ksülitool, kõvad juustud ja kiudainerikkad toiduained aitavad neutraliseerida happelist seisukorda suus ning vähendada hambaaukude tekkimist.
Kordame veel kord üle:
- Hambaarsti tuleb külastada regulaarselt, mitte ainult valu või teiste sümptomite ilmnemisel.
- Hambaniiti tuleks kasutada regulaarselt iga päev, mitte ainult siis, kui söömise järgselt on jäänud mõni toidujäänus hammaste vahele.
- Veritsevad igemed ning igemehaigused ei ole tavapärane nähtus ning viitavad juba tekkinud probleemile.
- Hambaniidi kasutamine ei muuda tagasitõmbunud igemete seisukorda halvemaks, vaid aitab hoopis ennetada edasiste probleemide tekkimist.
- Hammaste ja suu tervis on tugevalt seotud kogu ülejäänud kehaga. Probleemid suus võivad viidata probleemidele kehas ning vastupidi.
- Ei saa tuua välja ühte kindlat toiduainet, mis üksi kahjustaks hambaid. Hambaid kahjustab eelkõige vale ning ebapiisav suuhügieen.