Tänapäeval on saadaval suur hulk erinevaid hambaharju, nii manuaalseid kui ka elektrilisi. Tihtipeale tullakse hambaarsti juurde küsimusega, et kumb on siis parem, kas elektriline- või tavaline hambahari?
Kuigi paljud kliinilised uuringud on tõestanud, et elektriline hambahari on tavalisest tunduvalt efektiivsem hambakatu eemaldamisel ja igemevigastuste vähendamisel, jätkab enamik inimesi siiski tavaliste hambaharjade kasutamist.
Üheks põhjuseks on kindlasti elektrilise hambaharja kõrge hind. Samas võib põhjus peituda ka lihtsalt harjumuses kasutada tavalist hambaharja. Lisaks vajab elektriline hambahari mõnevõrra ka rohkem “tähelepanu”, selle akusid on aeg ajalt vaja laadida.
Läbiviidud uuringud näitavad, et hoolimata tavaliste hambaharjade mitmesugustest uuendustest, eemaldavad nad enamasti vaid 50% hamba pindadel olevast katust ning hammaste vahelt veelgi vähem.
Samas elektrilise hambaharja kasutamisel saavutatakse katu eemaldamisel tunduvalt paremaid tulemusi. Elektrilise hambaharjaga eemaldatakse kuni 90% kogu katust, seega kuni 40% rohkem kui tavalise hambaharjaga.
Milles seisneb elektrilise- ja tavalise hambaharja vahe?
Katu eemaldamisel mängib olulist rolli see, millised on hambaharja harjased. Varem valmistati hambaharjade harjased väga kõvad, kuna nii oli võimalik hambaid puhtamaks harjata. Kõvade harjaste pikaajaline kasutamine viib aga igemepiiri taandumiseni, mille tulemusel hambakaelad paljastuvad ning hambad muutuvad tundlikuks. Seetõttu on võetud kasutusele pehmemad harjased.
Elektriliste hambaharjade korral tagab harjaste kiire liikumine hambapindade puhastamise ka pehmete harjaste korral ning ka igemete vigastamist esineb harvem. Uuringud on näidanud, et elektrilise hambaharja korral rakendavad inimesed hammastele vaid 1/3 sellest jõust, mida tavalise hambaharja korral.
Elektriliste hambaharjade pöörlev ning edasi-tagasi liikuv pea on katu eemaldamisel üldiselt efektiivsem ning ärritab vähem igemeid, kui tavaline hambahari. Paljudel elektrilistel hambaharjadel on peal ka taimer, mis aitab kinni pidada soovituslikust harjamisajast ning ühtlasi teatab signaaliga, kui pesemise võib lõpetada.
Kui inimene on kord juba hakanud elektrilist hambaharja kasutama, ei pöördu ta tavaliselt tagasi tavalise harja juurde. Sageli soovitavad hambaarstid kasutada elektrilisi hambaharju ka seetõttu, et inimene saavutab nende abil korraliku harjamistehnika.
Elektrilised hambaharjad sobivad väga hästi ka ortodontilistele patsientidele ja käelise tegevuse piiratuse korral, nt. lastele, vanuritele või invaliididele. Kui on tegu lapsega, kes ei taha hea meelega oma hambaid pesta, siis sageli aitab siin elektrilise hambaharja kasutusele võtmine. Laste jaoks on elektrilise hambaharjaga hammaste pesemine huvitavam ning kergem.
Hambaarst Rebeka Gabor kogemus
Maxilla Hambakliiniku hambaarst Dr. Rebeka Gabor jagab videos enda kogemust elektrilise hambaharjaga ning toob välja põhjused, miks selle kasutamine hammastele hea on. Samuti kuidas elektrilise hambaharjaga hambaid pesta.
“Mina soovitan Philips Sonicare harju oma patsientidele just erilise Sonicare tehnoloogia tõttu, mis aitab eemaldada isegi kuni 10x rohkem hambakattu kui tavaline manuaalne hambahari ning tänu sellele aitab oluliselt vähendada hambaja igemehaiguste teket. Kasutan ka ise Philips Sonicare harja ja olen sellega väga rahul.”
Kokkuvõte
Kokkuvõttes tuleb aga öelda, et pole olemas täiuslikku hambaharja. Kui inimene omab korralikult välja kujunenud harjamistehnikat, kulutab hammaste pesemisele piisavalt aega ning vahetab regulaarselt hambaharja iga kahe-kolme kuu tagant, suudab ta oma hambad kenasti puhtaks pesta, olenemata sellest kas ta kasutab tavalist või elektrilist hambaharja.
Tasub meeles pidada, et ka elektrilise hambaharja otsikuid tuleks vahetada vähemalt iga kahe-kolme kuu tagant!