Peaaegu kõik hambapasta reklaamid lubavad kaitset kaariese ja ohustavate igemehaiguste eest, värsket hingeõhku ning lumivalgeid hambaid. Kuid milline hambapasta on kõige parem?
Enamik hambapastasid on sarnase koostisega, erinevus tuleneb lisatud ravikomponendist. Kõige levinum ravitoimeline komponent on fluoriid. Tundlikele hammastele mõeldud pastadele on lisatud tundlikkust vähendavat komponenti, samuti on osades pastades bakteritevastane komponent. Kaasaegsed pastad on muudetud hambasõbralikumateks – on vähendatud abrasiivse komponendi osakaalu ja asendatud see ensüümidega. Ka pastad, mis ei vahuta enam nii hästi, on väidetavalt vähem kahjulikud.
Suuhügieenivahendeid tuleb valida vastavalt inimese vanusele, hammaste ning igemete seisukorrale. Seepärast on väikelastele, koolieelikutele, koolilastele ja täiskasvanutele erinevate hammaste ja igemete probleemide lahendamiseks erinevad hambapastad. Et väikesed lapsed kipuvad hambapastat alla neelama, siis kuni 3-aastastele mõeldud pastad ei sisalda fluori ega teisi komponente, mis võivad esile kutsuda ebasoovitavaid reaktsioone lapse organismis. Koolieelses ja koolieas on aga hambaemaili arengus suur osa just fluoril, mis soodustab hambaemaili moodustumist. Täiskasvanuile mõeldud hambapasta peab aitama hoida hambad ja igemed tervena. Peale selle on veidi erinev hammaste hooldus inimestel, kel on suus breketid, implantaadid või proteesid. Seega peab ütlema, et pole olemas nn. kogu pere ideaalset hambapastat, kui just kõik pereliikmed pole täpselt ühevanused ega täpselt samade suuõõneprobleemidega.
/Dr.Margit Kiviloo/