Probleemid tarkusehambaga on üsna tavapärane hambaarsti visiidi põhjus. Seega on ka tarkusehamba eemaldamine üks küllaltki sage protseduur.
Erinevate uuringute kohaselt on lausa 90% inimestest mõni tarkusehambaga seotud mure.
See on tihtipeale patsiendi jaoks üsna hirmuäratav ning tekib küsimus, kas tarkusehamba eemaldamine on ikka vajalik?
Selles artiklis anname ülevaate tarkusehammastega seotud teemadest.
Tarkusehambad
Tarkusehambad lõikuvad suhu kõige viimasena, tavaliselt 18-23 aasta vanuselt. Sageli pole aga inimese lõualuud piisavalt laiad, et nelja tarkusehammast ära mahutada ja seetõttu põhjustavadki tarkusehambad enam probleeme kui ülejäänud hambad.
Üheksal inimesel kümnest jääb vähemalt üks tarkusehammas ruumipuuduse tõttu lõikumata ehk igeme alla. Hammast, mis ei lõiku korralikult ehk see on jäänud kas osaliselt või täielikult igeme alla või luu sisse, nimetatakse peetunuks.
Kas tarkusehamba peab alati eemaldama?
Tarkusehambaid vaadatakse individuaalselt. Ei ole ühte kuldset reeglit, et need peab alati eemaldama. Kui hambad ei ole lõikunud suhu 20. eluaastaks, on röntgenipildi järgi lõualuus viltu ja sügaval ning neile ei ole õigesse asendisse lõikumiseks küllaldaselt ruumi, tuleb hambaarstil koos kirurgiga otsustada, kas need eemaldada või mitte.
Tarkusehambaid ei pea eemaldama, kui nad on täielikult lõikunud ja vastaskaare tarkusehammaste suhtes õige nurga all. Oluline on, et tarkusehambaid saab hästi puhastada, hammaste pinnale kogunev mikroobide mass ei tohi ohustada teiste hammaste tervist.
Samuti ei pea alati eemaldama ka täielikult luu sisse pidama jäänud tarkusehambaid. Üldiselt ei kujuta need endas mingit ohtu. Vahel võivad tarkusehambad jäädagi kogu eluks lõualuu sisse peitu ilma kaebusi põhjustamata.
Millal tarkusehammas eemaldatakse?
Kui tarkusehambal puudub ruum suhu lõikuda ja kui selle kasvuga kaasneb põletik, siis tavaliselt probleemne tarkusehammas eemaldatakse. Seda tehakse kas hambaravikabinetis või väga raskel juhtul haiglas. Tarkusehamba eemaldamist viib läbi arst, keda nimetatakse suu-, näo- ja lõualuukirurgiks.
Parim iga tarkusehammaste eemaldamiseks on 17-18. eluaasta. Selles vanuses ei ole tarkusehamba juured veel lõplikult moodustunud ja luu on elastsem. Seetõttu on operatsioon vähem traumaatiline ja pealegi paranevad haavad noortel kiiremini.
Põhjused, mille puhul võidakse tarkusehammas eemaldada:
- põletik tarkusehamba ümber
- tarkusehamba ulatuslik kahjustus
- kõrvalhamba kahjustus
- raskesti puhastatav, vales asendis, ilma vastashambata tarkusehammas
- lõualuu tsüsti moodustumine
- põse limaskesta trauma, kasvajad, lõualuumurd
- kui tarkusehammas segab proteesi valmistamist
- ortodontilised põhjused
Kuidas tarkusehammas eemaldatakse?
Selleks, et teha kindlaks, kas tarkusehammas on vaja eemaldada või mitte, teeb kirurg suu läbivaatuse, röntgenpildi ja räägib patsiendile võimalikest eemaldamise tagajärgedest.
Enne hamba eemaldamist küsitakse patsiendilt tervisealast infot, pöörates erilist tähelepanu allergiatele, ravimitele ja terviseprobleemidele, mis võivad operatsiooni ja/või anesteesiat mõjutada. Enne tarkusehammaste eemaldamist on soovitatav hambad hoolikalt ära pesta.
Kui tarkusehammas on eelnevalt põhjustanud ägedat põletikku, siis enne hamba eemaldamist, tuleb põletik kindlasti välja ravida.
Mis toimub eemaldamise operatsiooni käigus?
Enne eemaldamist tehakse lokaalne tuimestus. Seejärel sisse kasvanud tarkusehamba korral tehakse igemesse lõige, igemeserv pööratakse tagasi, nii et hammas on nähtaval. Kui tarkusehammast katab luu, siis see eemaldatakse enne hamba eemaldamist.
Hammas võidakse eemaldada korraga ühes tükis, või lõigatakse see eelnevalt osadeks, mis siis ühekaupa eemaldatakse. Operatsiooni käigus tekkinud haav suletakse õmblustega. Tavaliselt kestab kirurgiline protseduur kuni üks tund, kuigi see aeg võib varieeruda olenevalt tarkusehamba asendist.
Mida peab teadma pärast tarkusehamba eemaldamist?
Pärast operatsiooni esinev valu, põse turse, kerge veritsus, neelamise valulikkus, suu avamise raskus ning väike palaviku tõus (kuni 38,5 kraadini) on normaalsed nähud, mis kaovad paari päevaga. Kui need nähud peaksid süvenema, siis võib kahtlustada põletikku, mis vajab ravi. Kindlasti tuleb kirurgi informeerida seisundi halvenemisest.
Pärast tarkusehamba eemaldamist on oluline teada järgmist:
- Verejooks – protseduuri järgselt võib esineda kerge verejooks
- Paistetus – hamba eemaldamisel tekkiv turse on üsna tavapärane, seda saab leevendada asetades põsele jääkoti. Paistetus on kõige suurem teisel-kolmandal päeval peale operatsiooni, seejärel hakkab see vähehaaval taanduma.
- Valu – ka valu on üsna tavaline pärast tarkusehamba eemaldamist. Hambaarst võib määrata valuvaigisteid või soovitada käsimüügis olevaid ravimeid.
- Suuavamistakistus – operatsiooniga võib kaasneda ka suuavamistakistus, mis ei luba suud avada rohkem kui sentimeetri või kaks, üldiselt taandub see nädalaga.
- Toitumine – väldi kõvade, kuumade ja vürtsikate toitude söömist. Eelista pehmeid toite, nagu jogurt, puding, supid ja smuutid.
- Suuhügieen – väldi esimesel päeval pärast operatsiooni haava piirkonna harjamist. Pärast seda puhasta õrnalt, vältides otsest kontakti haavaga.
- Loputamine – esialgu ei tohiks haava hoogsalt loputada, sest see võib haava tasakaalu häirida.
- Nikotiin ja alkohol – väldi suitsetamist ja alkoholi tarbimist, kuna need võivad paranemisprotsessi aeglustada.
- Füüsiline aktiivsus – väldi rasket füüsilist koormust ja sporti vähemalt paar päeva pärast protseduuri.
- Õmblused – kui sulle on tehtud õmblused, võib hambaarst paluda mõne päeva pärast tagasi tulla, et need eemaldada. Mõned õmblused lahustuvad iseenesest.
Kui tunned tugevat valu, näed märkimisväärset turset või verejooksu, võta kohe ühendust oma hambaarstiga.
Oluline on järgida hambaarsti antud juhiseid ja vajadusel pöörduda tagasi konsultatsiooniks või järelkontrolliks.
Võimalikud tüsistused:
- Alalõualuus võib tekkida mõnikord tuimestussüsti või operatsiooni käigus närvi vigastus, kui tarkusehamba juured ulatuvad alalõua närvini. Nii võib keel või alahuul jääda tuimaks, kuid see kaob mõne aja jooksul. Närvivalud kaovad enamasti mõne nädalaga.
- Ülemise tarkusehamba eemaldamise ajal võib tekkida ühendus põskkoopaga ehk puruneda õhuke luu hambajuure ja põskkoopa vahel. See ühendus suletakse operatsiooni käigus ja määratakse antibiootikumiravi.
- Verejooks võib tekkida tavaliselt patsientidel, kes tarvitavad verevedeldajaid, näiteks aspiriini. Sellest tuleks kindlasti arsti eelnevalt informeerida.