Hammaste röntgen
Hammaste röntgen on oluline osa tänapäevasest hambaravi diagnostikast, pakkudes hambaarstile täpset teavet suuõõne, lõualuude seisundi kohta. Korrektse diagnoosi määramiseks ning ravi planeerimiseks on arstile vajalik võimalikult põhjalik ülevaade suupiirkonna struktuuridest – just seda kaasaegne hambaröntgen võimaldabki.
On olemas erinevat tüüpi röngenülesvõtteid, alates lokaalsest suusisesest pildist kuni kolmemõõtmelise 3D-uuringuni ning neid tehakse alati üksnes vastavalt kindlale näidustusele.
Hammaste röntgenuuringud Maxilla Hambakliinikutes
Maxilla Tallinna ja Tartu kliinikutes teostame järgmisi uuringuid:
- Panoraamröntgen (OPTG) – kiire ja ülevaatlik pilt kogu suupiirkonnast
- Suusisene röntgen – lokaalne pilt ühest või mitmest hambast
- 3D-röntgen (CBCT) – ruumiline kujutis detailseks ravi hindamiseks ja planeerimiseks
- Kolju külgülesvõte (CEPH) – kahemõõtmeline projektsioon kolju piirkonnast
Maxilla Elva kliinikus teostame:
- Panoraamröntgen (OPTG)
- Suusisesed röntgenülesvõtted
Maxilla Hambakliinikutes on võimalik teha röntgenuuringuid ka firmavälistel patsientidel, sellisel juhul on vajalik saatekiri ning uuringuks peab olema nõuetekohane näidustus. Patsientide röngenpildid salvestatakse üleriigilisse pildipanka. Lisavõimalusena võimaldame panoraam- ja 3D ülesvõtete salvestamist mälupulgale, lisandub andmekandja hind.

Hammaste 3D röntgen
3D-röntgen, ehk koonuskiirkompuutertomograafia (CBCT), on tänapäevase hambaravi kõige täpsem ja mitmekülgsem röntgeniuuring. Erinevalt kahe- või ühemõõtmelistest ülesvõtetest annab 3D-tehnoloogia kolmemõõtmelise ja kihilise kujutise suuõõne ja lõualuude struktuuridest, võimaldades hinnata anatoomiat väga täpselt.
Uuringu käigus pöörleb skanner 360 kraadi ümber patsiendi pea, kogudes andmeid erinevatest nurkadest. Tulemuseks on ruumiline kujutis, millelt on võimalik näha ka neid detaile, mis jääksid tavalise hambaröntgeni puhul varjatuks.
3D-röntgenuuringuid tehakse erineva ulatusega – alates väikesest piirkonnast (nt üksik sektor) kuni terve lõualuu või kogu suud katva ülesvõtteni. Valitav piirkonna suurus sõltub patsiendi suuõõne seisundist ja uuringu eesmärgist.
Millal kasutatakse 3D-röntgenit?
3D-röntgeni tegemine on kasulik näiteks:
- implantaatide planeerimisel
- juurealuste põletikukollete ja nende ulatuse hindamisel
- hambajuurte ja -kanalite anatoomia täpsustamisel
- keeruliste kirurgiliste protseduuride eelsel hindamisel
- luukoe seisundi ja närvikanalite asukoha määramisel
- tarkusehammaste ja närvikanalite asendi hindamisel
- ortodontilise või kirurgilise ravi ettevalmistamiseks
Maxilla Hambakliinikus saab teha 3D uuringut nii ühele kui ka mõlemale lõualuule. 3D röntgen võtab aega keskmiselt 5–10 minutit.
Panoraamröntgen (OPTG) – suupiirkonna tervikülevaade
Hammaste panoraamröntgen (OPTG) on suuõõne ja lõualuude terviklik ülevaateuuring, mille abil on võimalik hinnata kogu hammaskonna ning ümbritsevate struktuuride seisundit ühe röntgenülesvõtte alusel. Tegemist on kiire ja mugava meetodiga, mida kasutatakse sageli esmasel vastuvõtul või juhul, kui viimasest panoraamröntgen uuringust on möödas 2 aastat.
Panoraamröntgeni abil on nähtavad:
- kõik hambad ja nende asetus, sealhulgas lõikumata hambad luu sees
- võimalikud põletikukolded juure ümbruses
- juureravi läbinud või täidistega hambad
- teatud kaariesekahjustused ja suuremad defektid
- tarkusehammaste asend ja areng
- luukoe seisund ning võimalik parodontiit jm.
Panoraamröntgen annab hea ülevaate suuõõnest, kuid väga detailsete probleemide (nt juuretipu põletik, peidetud kaaries jms) täpseks hindamiseks võib arst soovitada lisaks ka suusisest uuringut või 3D-röntgenit.

Hammaste panoraamröngenit kasutatakse sageli juba esmasel visiidil. Enne ravi alustamist tehakse panoraamröngeni ülesvõte, et saada terviklik ülevaade patsiendi suu tervisest. Näiteks võidakse vaadata, kas patsiendil on varasemaid juureravitud hambaid, põletikke, milline on tarkusehammaste asend või muid tegureid, mis võivad ravi mõjutada.
Milleks kasutatakse hammaste panoraamröntgenit?
- Tarkusehammaste asendi ja arengu hindamiseks
- Juureravitud hammaste ja juurealuste põletike avastamiseks
- Luukoe seisundi ja võimaliku luukaotuse hindamiseks
- Kaariese, tsüstide ja kasvajate varajaseks tuvastamiseks
- Ortodontilise või kirurgilise ravi planeerimiseks
- Implantaatide paigaldamise eeltöö osana
Panoraamröntgen aitab hambaarstil teha informeeritud otsuseid ja välistada võimalikud tüsistused enne ravi alustamist. Uuring kestab vaid mõne minuti ning seda tehakse nii Maxilla Tallinna, Tartu kui Elva kliinikutes. Uuringuks on vaja arsti suunamist, mille alusel hinnatakse vajadus ja teostatakse protseduur.
Panoraamröntgeni hind
Tutvu röntgeni hindadega Maxilla hinnakirjas.
Kolju külgülesvõte (CEPH)
Kolju külgülesvõte, tuntud ka kui tsefalogramm (CEPH), on spetsiaalne röntgenuuring, mille abil saadakse kahemõõtmeline projektsioon kolju piirkonnast külgvaates. See uuring annab ülevaate koljuluu struktuuridest ning näitab hammaste ja lõualuude omavahelist asendit.
Kolju külgülesvõte on oluline vahend raviplaani koostamisel ja ravi jälgimisel, eriti ortodontiliste juhtumite korral. Selle abil saab arst kindlaks teha, milline on patsiendi lõualuude areng ning milliseid sekkumisi on vaja soovitud tulemuse saavutamiseks.
CEPH-uuringut kasutatakse eeskätt ortodontilises diagnostikas, kus see aitab hinnata:
- hambumust
- lõualuude asetust ja kuju
- kasvumustreid
- ravitulemuste dünaamikat ravi vältel
Periapikaalne röntgen (intraoraalne ülesvõte)
Periapikaalne röntgen, tuntud ka kui intraoraalne röntgen, on väiksemat piirkonda hõlmav detailne röntgenuuring, millel on nähtavad tavaliselt 2–4 hammast koos nende kroonide ja juuretipu piirkonnaga. Uuring viiakse läbi suust seest, tagades täpse ja lokaliseeritud kujutise.
Periapikaalne ülesvõte võib olla vajalik näiteks järgmiste seisundite diagnoosimisel:
- põletikukolded hambajuure ümbruses
- kaaries hammaste vahel või juurepiirkonnas
- hambamurrud ja traumad
- parodontiit ja luukoe taandumine
Periapikaalset röntgenit kasutatakse sageli esmase hindamisvahendina hulgikaaries korral, enne juureravi, samuti ravi kulgemise jälgimiseks või korduvate kaebuste korral. Tänu täpsusele võimaldab see tuvastada varjatud probleeme, mis ei pruugi ilmneda panoraamröntgenil.

Kuidas röntgenuuring kliinikus välja näeb?
Hambaröntgen on kiire, mugav ja valutu protseduur, mis ei vaja eraldi ettevalmistust. Enne uuringut selgitab spetsialist patsiendile täpselt, mida uuring endast kujutab ja mida oodata. Uuring ise kestab tavaliselt vaid paar minutit. Röntgenseade teeb ülesvõtte mõne sekundiga ning digitaalne kujutis edastatakse koheselt raviarsti töölauale hindamiseks. Kõik pildid salvestatakse patsiendi digitaalsesse ravikaarti, mis võimaldab neid vajadusel hiljem uuesti vaadata või kasutada ravi planeerimisel.
Hambaröntgeni ohutus ja kaasaegne tehnoloogia
Kuigi röntgenuuringute põhimõte on ajas jäänud samaks, on tehnoloogia areng toonud kaasa olulisi muudatusi nii patsiendi ohutuse kui ka protseduuri täpsuse osas. Tänapäeval kasutatavad digitaalsed sensorid ja koonuskiirtomograafia võimaldavad teha täpseid ülesvõtteid väiksema kiirgusdoosiga ning märkimisväärselt kiiremini kui varem.
Kaasaegsete seadmete kasutamine aitab viia kiirguskoormuse miinimumini, tagades samas kõrge pildikvaliteedi ja diagnostilise usaldusväärsuse. Samuti on meie kliinikute ruumid planeeritud selliselt, et kiirguse levik oleks kontrollitud ning vastaks kõigile ohutusstandarditele – kaitstes nii patsiente kui personali.
Lisaks pöörame suurt tähelepanu personali regulaarsele täiendkoolitusele, et kõik radioloogilised protseduurid viidaks läbi vastutustundlikult ja ajakohaste teadmiste alusel. Ohutus, täpsus ja patsiendisõbralikkus on meie töös alati esikohal.