HAMBA IMPLANTAAT
Hambaimplantaat on üks parimaid lahendusi puuduva hamba või hammaste asendamiseks, kuna see on oma omadustelt ja välimuselt tavalise hambaga äravahetamiseni sarnane.
Hamba kaotus võib olla tõeliselt muserdav kogemus, kuid tänapäeva hambaravi võimalused on teinud selle asendamise lihtsamaks kui kunagi varem. Puuduv hammas ei mõjuta mitte ainult enesekindlust, vaid võib aja jooksul põhjustada ka suutervise probleeme.
Implantaadi paigaldamine on parim moodus puuduva hamba asendamiseks.
Implantoloogia eesmärk
Implantoloogia on proteesi alamliik, kus lõualuusse asetatakse titaanist tehisjuur, millega saab sisuliselt asendada inimese enda hambajuurt. Trauma korral, kui üks või mitu hammast tuleb koos juurega välja või murdub, ei ole probleemiks ainult väline faktor koos enesekindluse langemisega. Probleemiks on ka edasiste hambumusprobleemide tekkimine. Implantoloogia eesmärk on taastada puuduvad hambad nii, et need näevad välja ja toimivad nagu loomulikud hambad, pakkudes samal ajal püsivat lahendust suutervise ja mugavuse tagamiseks. See hõlmab nii hamba nähtava osa kui ka juure asendamist, et säilitada lõualuu tervis ja vältida luu hõrenemist.
Loomulikult ei ole hambatrauma ainsaks teguriks, mis hamba kaotust võib põhjustada. Pikaajaline ebapiisav suuhügieen ning ebaregulaarne hambaarsti külastamine võivad samuti viia hammaste lagunemiseni ning lõppeda hamba/hammaste kaotusega.
Mis on hambaimplantaat?
Hambaimplantaat on tugevast, kergest ja bioloogiliselt luuga sobivast materjalist valmistatud hambajuure asendaja ehk hamba tehisjuur, mis sarnaneb välimuselt kruviga. Implantaat kinnitatakse kaotatud hamba asemel lõualuusse ning selle külge kinnitatakse hambakroon.
Kõige lihtsam viis aru saada hambaimplantaadi olemusest, on lähtuda järgnevast (vaata ka kõrvalolevat pilti):
- Implantaat = hambajuur
- Butment = implantaadi pealisehitust kandev osa
- Hambakroon = hamba nähtav krooniosa
Implantaat on õige paigaldamise korral nii välimuse kui funktsionaalsuse osas täpselt nagu päris hammas. See on tänapäeval kõige füsioloogilisem hamba asendamise viis – pika elueaga, patsiendile valutu ning mugav.
Puuduvad hambad tuleb võimalikult kiiresti asendada
Hamba või hammaste kaotuse korral tuleb mõelda võimalikult kiiresti edasisele ravile ehk puuduvate hammaste asendamisele. See on väga oluline kuna puuduvad hambad võivad tekitada edasisi komplikatsioone, samuti ei ole tühimik hammastes just eriti kaunis.
- Hambumuse halvenemine – puuduva hamba kõrvalolevad hambad võivad hakata liikuma tekkinud hamba tühimiku kohale ning selle tõttu võib hambumus paigast liikuda. Halvenenud hambumus võib raskendada mälumist ja mõjutada suuhügieeni
- Puuduva hamba vastashammas vajab kontakti – selle puudumisel võib ülemine vastashammas hakata vajuma. Ilma tavapärase koormuseta hakkab lõualuu pärast hammaste eemaldamist järk-järgult kahanema. Sellised muutused mõjutavad lisaks tervisele ka naeratuse esteetilist välimust ning inimese näokuju.
Loe lähemalt, miks on väga oluline puuduolev hammas asendada ja mida see mõjutab, kui seda ei tehta.
Üksiku hamba asendamine implantaadiga
Kui oled kaotanud ühe hamba, mis asub teiste hammaste vahel, on valik kas taastada see sildproteesiga või implantaadiga. Sildproteeside paigaldamiseks tuleb puuduoleva hambaga külgnevad hambad lihvida, et sild saaks neile toetuda.
Hambaimplantaadi paigaldamisel ei ole vaja naaberhambaid väiksemaks lihvida. Ühe puuduva hamba korral kinnitatakse implantaadile selle luustumise järel patsiendi oma hamba kuju ja funktsiooniga hambakroon. Implantaat järgib hambajuure loomulikku anatoomiat, tagades luu ja igemete õige koormuse. Uus hammas toimib ja näeb välja nagu loomulik hammas.
Mitme hamba asendamine
Kui tühi koht asub näiteks hambarea lõpus või külgnev hammas on toetuseks sobimatu, saab kasutada kas eemaldatavaid osalisi proteese või implantaate. Osaliste proteeside jaoks on vaja väikeseid metallist hoidvaid klambreid. Need klambrid aga koormavad aja jooksul proteesi hoidvaid hambaid, mis võib põhjustada hammaste kaotuse.
Implantaadi korral on kroonid üksteisega seotud ja sõltuvalt tühimiku suurusest toetab neid stabiilne kahest või enamast implantaadist koosnev alus. Terveid hambaid ei ole vaja lihvida, kroonidega katta ega klambritega ühendada.
Terve hambakaare kinnitamine implantaatidega
Terve hambakaare asendamine neljal kuni kaheksal implantaadil on sobiv neile, kellel puuduvad üla- või alalõuas hambad või kellel on hambad nii halvas seisukorras, et need tuleb eemaldada. Selle tehnoloogia eelis seisneb selles, et iga hammas ei vaja eraldi oma implantaati. Arst otsustab, kui mitme implantaadiga hambakaar kinnitatakse, lähtudes patsiendi lõualuude seisukorrast.
Hambakaare kinnitamisel implantaatidega võid olla kindel, et see ei liigu paigast. Sellega saab turvaliselt süüa, rääkida ja naerda, kartmata proteesi ootamatut nihkumist. Lisaks aitavad lõualuusse paigaldatud implantaadid vältida edasist luukadu, säilitades loomuliku näokuju. Loe implantaatidele kinnitatava proteesi kohta lähemalt!
Implantaadi paigaldamine on valutu ja kiire protseduur
Hambaimplantaadi paigaldamine on kiire ja valutu protseduur. Protseduuri läbiviimiseks kasutatakse kohalikku tuimestust ning tavaliselt võtab implantaadi lõualuusse asetamine aega vaid umbes 30 minutit.
Kuidas implantaadi asetamise protseduur välja näeb
- Konsultatsioon – spetsialist vaatab üle patsiendi hambumuse, teeb vajadusel hammastest röntgenuuringu, hindab luu ning kudede seisukorda. Seejärel koostab arst patsiendi soovidele ja vajadustele vastava raviplaani. Lepitakse kokku uus vastuvõtuaeg implantaadi asetamiseks.
- I etapp, implantaadi asetamine – puuduva hamba kohale, lõualuusse, tehakse spetsiaalse roteeruva instrumendiga ava, kuhu paigaldatakse implantaat.*
- II etapp – pärast igeme paranemist eemaldatakse igeme formeerija ning asetatakse implantaadile lõplik hambakroon või muu proteetiline lahendus.
*Õmblused eemaldatakse 1-2 nädalat pärast operatsiooni. Implantaadi luustumine ning pehmete kudede paranemine võtab keskmiselt aega 3-4 kuud, millele järgneb igeme formeerija asetamine (mõnikord piisava stabiilsuse olemasolu puhul on võimalik kohe kinnitada ka igeme formeerija või isegi ajutine kroon, mis toimibki igeme formeerijana).
Vaata implantaadi paigaldamise protseduuri videot!
Hambaimplantaadi paigaldamiseks peab olema piisavalt luud, kuhu implantaat paigaldada. Kui luud ei ole piisavalt, siis on seda võimalik kasvatada (augmentatsioon) siirdades teistest piirkondadest võetud luud või kasutada luuasendajat. Luu kasvamiseks kulub 4-6 kuud.
Loe luu kasvatamisest ja implantaatidele kinnitatavatest proteesidest lähemalt allpool!
Hambaimplantaatide paigaldamine Maxilla Hambakliinikus
Maxilla Hambakliinikus on implantaate paigaldatud juba üle 25 aasta. Implantaadi operatsioonide õnnestumise protsent on seni üle 99%.
Maxillas paigaldatakse vastavalt kliendi soovidele ja vajadustele nelja erineva tootja implantaate : Straumann, Ankylos, Nobel ja Megagen. Kõik kasutusel olevad materjalid ning tehnikad on kvaliteetsed ning vastavad kaasaegse hambaravi osutamisele.
Kuula ka Maxilla podcasti osa, kus suukirurgia ja esteetika spetsialist dr Mõkola Kondrin räägib implantaatidest ning igeme- ja luuplastikast.
Tutvu Maxilla implantoloogidega!
Kas hambaimplantaat sobib mulle?
Hambaimplantaat sobib peaaegu kõigile, kes soovivad asendada ühte, mitut või kõiki puuduvaid hambaid. Implantaadi asetamisel on riskifaktoriteks näiteks suitsetamine, halb suuhügieen, aktiivsed igemehaigused ning hammaste krigistamine. Hambaimplantaadi asetamise eelduseks on piisav luu olemasolu. Selle puudumisel tuleb luud juurde kasvatada. Loe lähemalt, mis on hambaimplantaadi paigaldmise eeldused ja mis puhkudel implantaadid ei sobi.
Hamba implantaadi hind
Hambaimplantaadi hind varieerub ja sõltub väga mitmest tegurist. Esiteks, kas asendatakse üksik hammas, mitu hammast või terve hambakaar. Veel võib implantaatide hinda mõjutada näiteks implantaadi tüüp ja marejal, asetatava krooni materjal, erinevate konsultatsioonide vajadused, röntgenülesvõtted, ajutised proteesid ja muud implanteerimisega kaasnevad protseduurid. Kui patsiendi lõualuu ei ole piisavalt tugev või tihe, võib vajalikuks osutuda luusiirdamine või muud ettevalmistavad protseduurid.
Kuna hind võib tugevasti varieeruda, on soovitatav konsulteerida hambaarstiga, kes saab anda täpse hinnangu vastavalt individuaalsetele vajadustele ja suu tervislikule seisundile. Tutvu ka Maxilla hinnakirjaga, kus on välja toodud mitmed implantatsiooniga seotud hinnad.
Millega arvestada peale implantaadi paigaldust
Vahetult peale hambaimplantaadi paigaldamist võib esineda antud piirkonnas turset, punetust ja valu. Ebamugavustunde ja valu leevendamiseks võib pärast protseduuri käigus tehtava kohaliku tuimestuse mõju kadumist võtta käsimüügis müüdavaid valuvaigisteid. Hambaarst annab igale patsiendile pärast implantaadi asetamist täpsed juhised millega arvestada, sealhulhas kuidas implantaatide eest hoolitseda ja kui tihti käia kontrollis.