OrtodontiA
Ortodontia on hambaravi haru, mille käigus parandatakse hammaste asendeid. Tulemuseks tekib ilus ja sirge hambarida.
Ortodontilise ravi käigus saab muuta hammaste asendeid, parandada hambakaarte kuju ja funktsiooni. Ravi võib muuta ka näo üldist väljanägemist ning lihaste ja liigese funktsioone.
Ortodontilise hambaravi abil saab suunata ruumipuuduses olevaid hambaid sirgesse ritta, sulgeda vahesid hammaste vahel ning taastada igemehaiguse ehk parodontiidi tagajärjel nihkunud hammaste asendeid.
Samuti aitab ravi luua paremad tingimused edasiseks proteesimiseks, kui patsient seda vajab.
Soovitatav aeg raviks on teismeiga, mil hambad on just suhu lõikunud ning nihkumine kõige kiirem, aga sobiva ravilahenduse leiame igas vanuses patsientidele, kellele viltune hambarida muret teeb.
Ortodontiline ravi breketitega
Tänapäeval kasutatakse ortodontiliste raviaparaatidena peamiselt breketeid. Breketeid kasutatakse puseriti, ruumipuuduses olevate hammaste korrigeerimiseks. Lisaks ebaesteetilisele väljanägemisele, on puseriti hambad ka raskesti puhastatavad, mis omakorda põhjustab igemehaigusi ja hambakaariest.
Viltuste hammaste asendite parandamiseks on parim lahendus nende asendi korrigeerimine just breketitega, sest breketravi korral säilitatakse väärtuslik terve hambakude. Hammaste asendite korrigeerimine näiteks kroonidega on samuti võimalik, kuid see eeldab oma hambakoe eemaldamist, et teha piisavalt ruumi kroonide tarvis.
Breketite ravi kulg
Enne ravi alustamist viib ortodont läbi uuringud, mille põhjal koostab võimalikud raviplaanid ning koos patsiendiga valib parima võimaliku ravilahenduse. Olenavalt olukorra keerukusest võib kogu ortodontiline ravi võtta aega 1-2,5 aastat, kusjuures breketeid tuleb käia ortodondi juures pingutamas 1-2 kuu tagant.
Et tulemus kestma jääks, tuleb pärast breketite eemaldamist kanda eluaeg fikseeritud reteinerit esihammaste taga, mis takistab hammastel nihkumast tagasi oma vanale kohale. Lisaks reteinerile tehakse sageli ülemistele hammastele ka kape ehk essix. Täpsemalt selgitavad ja annavad nõu meie ortodondid.
Enamus juhtudel on laste ortodontiline ravi tasuline. Vaid teatud raskemate diagnooside korral tasub ravi eest Eesti Tervisekassa.
Loe lähemalt, millistel puhkudel kompenseerib laste ortodontilist ravi Tervisekassa.
Breketite tüübid
Breketsüsteeme on väga palju ja erinevaid breketeid kasutatakse erinevatel näidustustel. Vastavalt diagnoosile valib arst ka sobiva breketsüsteemi. Näiteks kasutatakse metallist või hambavärvi breketeid, mille tõmbe- ja survejõudude abil hambad aja jooksul oma õigesse kohta nihutatakse.
Maxilla Hambakliinikus kasutame hammaste nihutamiseks järgnevaid breketeid:
- Tavalisi metallist breketeid
- Keraamilsi ehk hambavärvi breketeid
- Damon iseligeeruvad breketid
Viimaste breketite isekinnituv disain võimaldab hammastele suunata vähem jõudu, mistõttu hambad kohalduvad survega kiiremini ning neid peab ka tavapärasest harvem aktiveerimas käima. Loe lähemalt, mis on iseligeeruvad breketid. Breketeid on erineva kuju, välimuse ja värvidega ning nii peaks igal patsiendil olema võimalik leida endale sobilik ravivahend.
Mis on iseligeeruvad breketid ja mis puhkudel neid kasutatakse?
Uuema põlvkonna breketid on iseligeeruvad. Iseligeeruvate breketite puhul ei kasutata breketi ja kaare ühendamiseks kummist ligatuuri, mistõttu väheneb hõõrdejõud breketi ja kaare vahel ning tänu sellele peaks kiirenema ka ortodontiline ravi.
Iseligeeruvad breketid on näiteks Damoni breketid, mida tehakse nii metallist kui ka plastikust ehk hambavärvi. Samuti on iseligeeruvad süsteemid SmartClip metallist breketid ja Clarity SL keraamilsed breketid.
Iseligeeruvate süsteemide puhul toimuvad pingutamised harvemini ehk visiitide vahed on pikemad. Kodune hoolitsemine on nende eest lihtsam, sest katu kogunemine breketite ümber on väiksem. Sülje isepuhastuslik jõud suudab breketitelt toiduosakesi efektiivsemalt minema toimetada kui kummiligatuuri ümbert. Seega iseligeeruvad breketid on hügieenilisemad.
Tavaline ortodontiline ravi vajab sageli ruumipuuduse korrigeerimiseks tervete hammaste eemaldamist või ülalõualuu laiendajate kasutamist ruumi loomiseks. See on aga sageli patsiendile ebamugav, ravi võtab kauem aega ning ravi tulemusena jääb kitsam hambakaar ja lamedam profiil. Iseligeeruvate Damoni breketite suureks eeliseks on see, et ruumipuuduses olevate hammaste reastamiseks, ei ole vaja nii sageli hambaid eemaldada. Põhjus on selles, et ravi ajal kasutatakse nõrkasid, bioloogiliselt talutavaid jõudusid, mis toimivad koos kehale omaste kohanemisprotsessidega, et tekitada ruumi loomulikul teel. Seetõttu saab paljusid patsiente ravida ka ilma hammaste välja tõmbamisteta.
Ravida saab mõlema süsteemiga hästi – nii iseligeeruvate breketitega kui ka tavaliste breketitega, kui on korralik diagnoos ja raviplaan. Ühed arstid eelistavad ühte süsteemi, teised arstid teist süsteemi. Hea arst jõuab iga süsteemiga hea lõpptulemuseni.
Maxilla Hambakliinikutes teostatakse ka ortodontilist kaperavi Invisalign süsteemiga. Loe lähemalt siit.