“Maitse üle ei vaielda” ja “ilu on vaataja silmades” – need on kaks ütlust mida iga inimene oma elus kuulnud on. Tõsi ta on, ilul on ju nii palju variatsioone ja vorme. Üks on aga kindel – terved hambad ja särav naeratus on alati ja ajatult ilus ja iga inimese maitse järgi.
Et tutvustada lühidalt hambaravi harusid, mis ainult ei ravi vaid muudavad naeratuse ka esteetilisemaks, on Maxilla pannud kokku informatiivse artikli. Kõikidele küsimustele on vastanud Maxilla Hambakliiniku pikaaegne arst dr. Tiina Saar.
Millest tuleks alustada teekonda ilusa ja särava naeratuse suunas?
Lühidalt… alustada tuleks hambaarsti külastusest, sest vaid puhtad ja terved hambad on ilusad ja ise pole võimalik kõike oma suus näha, veel vähem muuta. Ka hammaste õiget hooldamist tuleb õppida. Kui enda naeratus ei meeldi ja midagi justkui häiriks, siis kõige lihtsam on süüdistada selles hammaste värvi. Tegelikult võib põhjus olla hoopis näo proportsioonides, mis võib omakorda sõltuda nii hambumusest kui ka näiteks kuni rühivigadeni välja; hammaste kujudes, suuruses ja/või asendis; kehvades või vanades täidistes ja paljus muus. Ilu ei saa mõõta ei millimeetrites ega värvikoodides, see on paljuski individuaalne. Parima lahenduse leidmiseks tuleb ka läheneda individuaalselt.
Kuidas ikkagi saada hambaid valgemaks?
See sõltub hammaste värvist ja värvimuutuse põhjusest (kasutatavad ravimid, suitsetamine, toitumise eripära jm.). Kõige lihtsamaks põhjuseks võib olla see, et hambapinnad on mustad, sellisel juhul aitab kliinikus tehtav hammaste puhastus ehk soodapesu ja hambakivi olemasolul hambakivi eemaldus. Selle käigus eemaldatakse hammastelt pigmenteerunud laigud, katt ja muu mustus, mille tulemusena hammaste oma värv tuleb taas nähtavale. Soodapesu ei muuda hamba oma tooni heledamaks. Värvi saab heledamaks muuta valgendusega. Seda saab teha nii kliinikus kui ka kodus. Maxilla hambakliinikus kasutatakse kohapeal Zoom-valgendust (zoom-lambi- ja Opalescence geeliga) ja võimalik on lasta ka laboris valmistada koduseks valgenduseks mõeldud kaped, kuhu sisse pannakse valgendusgeel. Mõlemal juhul tuleb eelnevalt hinnata hammaste ja igemete olukorda, ravida ravivajavad hambad, eemaldada hambakivi, ravida igemehaigused. Hambaproteesid (sealhulgas hambakroonid ja laminaadid), täidised ja juureravitud hambad aga sel moel ei valgendu, mistõttu nende asetsemine eriti esihammaste osas muudab valgendamise mõtekust. Juureravitud hambaid saab kliinikus valgendada hambasiseselt, seda teeb hambaarst.
Kas kõikidele inimestele on hambavalgendus näidustatud? Kui ei, kas on olemas alternatiive?
Kui esihammaste osas on kroone, laminaate, huulepoolsele pinnale ulatuvaid täidiseid, siis mina valgendust tervele hambakaarele ei soovitaks, sest eelpool nimetatud materjalid ei valgendu. Tulemuseks võib olla kirju üldmulje ja siis tuleks nii täidised kui kroonid-laminaadid välja vahetada. Vagenduse tulemus aga pole püsiv, teatud aja möödudes (see on individuaalne) hakkab hammas taas tumenema, siis tuleks kas uuesti valgendada või asuda ülesehitusi taas tumedamaks vahetama (mis on ebamõistlik). Alternatiiviks on katta kõik hambad kroonide- või laminaatidega või uurida, ehk on patsiendi rahulolematuse põhjuseks hoopis tumenenud täidised, hambakivi vm.
Kas hammaste valgendamine on kahjulik?
Valgendatakse keemiliste ainetega, mis imbuvad hambasse, igaljuhul see protseduur veidi ärritab hambaid ja muudab nad tundlikuks, kuid see möödub tavaliselt paari päeva kuni nädalaga. Kui saavutatav efekt aitab näiteks enesekindluse kujunemisele kaasa, siis on hambavalgendus lõppkokkuvõttes päris kasulik.
Mis on sooda-/pärlipesu?
Sooda- ehk pärlipesu on hammaste puhastuse protseduur, n.ö. survepesu, kus õhu, vee ja puhastava pulbri (sooda, glütsiin) seguga puhastatakse kõik hammaste pinnad, raskesti ligipääsetavad kohad ka hammaste vahedes ja igemetaskud sinnakogunenud katust, pigmendist ja peaaegu kõikidest bakteritest. Peale protseduuri tuleks söömist-suitsetamist mõni aeg vältida, sest kare puhastav juga pühib hammastelt ka neid kaitsva kileja kihi, mis sülje glükoproteiinidest paari tunniga tagasi tekib. Koduste vahenditega sellist puhtust saavutada ei ole võimalik, mistõttu on kasulik lasta seda teha vähemalt kord aastas, vajadusel rohkem. Soodapesu järel on hambad siledad ja läikivad ja nende edasine igapäevane puhastamine lihtsam.
Naeratust, enesekindlust, toitumist jm. segavad ka puuduvad hambad. Milliste meetoditega on võimalik neid asendada?
Asendamise võimalusi on palju ja see valik tuleks teha lähtudes olukorrast suus, soovidest ja võimalustest. Kuid kõige esteetilisema tulemuse saab implantaatidega, mis hoiavad oma kudesid kõige paremini. Implantaatidega saab asendada nii üksikuid puuduvaid hambaid kui ka taastada tervet hambakaart, kinnitades neile erinevaid proteese. Esteetlist tulemust määrab ka luu maht, igeme paksus ja kontuur, ka seda saab kirurgiliselt parandada luu- ja pehmekoe plastikaga.
Mis maksab implantaat ja kuidas see protseduur täpsemalt välja näeb?
Ühe implantaadi hind koos kogu protseduuriga algab 1500 eurost, sõltudes luu- ja pehmete kudede olukorrast, nende taastamise vajadusest ja ulatusest. Protseduuri saab läbi viia ka ühe-etapiliselt, mis tähendab, et hammas eemaldatakse ja implantaat asetatakse koos ajutise krooniga samal visiidil. Poole aasta pärast vahetatakse ajutine kroon jäävkrooni vastu. Keerukama luu- ja pehmekoeplastikaga teostatavad protseduurid nõuavad rohkem etappe vahepealsete paranemisperioodidega. Tavaline puuduva üksiku hamba asendamine toimub kolmes etapis. Esmalt asetatakse luu sisse hamba juurt asendav titaanist (või Ti-sulamist, kus Ti on 85-99%) kruvi. Ige õmmeldakse pealt kinni ja kruvi jääb paariks kuuks kuni pooleks aastaks luustuma. Teine etapp on ka kirurgiline – luuakse ühendus implantaadini, kuhu keeratakse igeme paranemiskruvi. Kolmas etapp järgneb mõne nädala kuni paari kuu pärast, siis võetakse jäljend hamba krooniosa valmistamise jaoks. Kroon valmib tavaliselt nädalaga ja siis asetatakse see paigale. Implantaatidele kinnituva silla või täisproteeside hinnad arvutatakse patsiendile kliinikus, seal on palju variante ja võimalusi.
Mis on laminaadid ja millistel juhtudel on võimalik nende abil hammaste välimust parandada?
Laminaadid on hamba huulepoolsele pinnale kleebitavad keraamilised katted. Nendega saab korrigeerida nii hammaste kuju, vähesel moel ka nende asetust hambakaares kui ka värvi.
Mis on hambakroonid ja millistel juhtudel neid kasutatakse?
Kui hammas on rohkem lagunenud, enamus krooniosast taastatud täidisega või juureravitud, on kindlam katta hammas krooniga. See on sisuliselt sarnane keraamiline kate nagu laminaat, kuid see katab kõiki hambapindu ja seda saab valmistada mitmetest materjalidest, mis erinevad nii hinna ja välimuse kui ka tugevuse poolest. Kuna hambakroon kinnitatakse hamba peale siis selleks, et hambakroon või laminaat hammast suuremaks ei teeks, tuleb eelnevalt hammas vastavatelt pindadelt väiksemaks puurida, seda tehakse tuimestuse all. Laboris krooni või laminaadi valmimine võtab aega mõni päev kuni nädal ja selleks ajaks kaetakse hammas ajutise krooni või ajutise laminaadiga, mis valmistatakse kabinetis kohapeal (vastasel juhul jääb prepareeritud hammas liiga tundlikuks).
Milliste meetoditega saab korrigeerida hammaste asendeid?
Võimalusi on palju ja nagu ikka, sõltub ka siin meetodi valik patsiendi soovidest, võimalustest ja suu olukorrast. Hammaste asendite muutmistega ja hambumuse korrigeerimistega tegelevad otseselt ortodondid. Nemad sikutavad hambad breketitega teise kohta, ravides sellega nii esteetilisi probleeme kui ka hambumuse häireid ja alalõualiigese haiguseid. Üksiku hamba asendit või väiksemaid hambumushäireid saab korrigeerida ka proteetiliselt, ehk kroonide- ja sildadega juhul, kui tegemist on juba parandatud hammastega, terveid ja intaktseid hambaid asendianomaalia tõttu puurida ei tohiks. Nii mõnelgi juhul aga tuleks läbida mõlemad ravid, seda saab teha ka erinevas ulatuses ja need toetavad üksteise tulemuse püsimist või aitavad seda saavutada. Ehk breketitega saab luua ruumi proteesidele (s.h. implantaatidele), kui see on hammaste nihkumise tõttu vähenenud või kadunud (hamba eemaldamise järgselt hakkavad teised hambad nihkuma defekti suunas ja n.ö. vajuvad oma kohalt ära) ja kroonidega saab ka breketravi tulemust säilitada ja täiustada.
Kaua kestab keskmiselt breketravi?
Keeruline üheselt vastata. Üksiku hamba asendi muutmine võib minna päris kiiresti, isegi kuu või paariga. Keerukamad ravid kestavad aastaid. See võib tunduda küll liiga pikk ajana, kuid asi on seda kindlasti väärt!
Maxilla Hambakliinik tuletab kõigile meelde, et soovitatav on hambaarsti juures kontrollis käia vähemalt korra aastas – nii kindlustad endale terve ja ilusa naeratuse! Broneeri endale kohe aeg hambaarsti juurde siit!
Või helista meie kliinikusse numbritel
Tallinn 660 1006 , tallinn@www.maxilla.ee
Tartu 737 1100, tartu@www.maxilla.ee
Elva 735 6777, elva@www.maxilla.ee